Vinnare & lösningar

Ljuva minnen nr 1/2021

Lösningar

1. Improvisationsmusiker
2. Hårborste
3. Inringa
4. Bönfalla
5. Dallring
6. Skodon
7. Svängigt
8. Yrväder
9. Hitlåt
10. Lirare
11. Tulpaner
12. Svartvitt
13. Protestera
14. Örebro
15. Smörigt
16. Doktrin
17. Grammofon
18. Umgänge
19. Vinterväg
20. Älskling
21. Ringside
22. Tre två ett tre
23. Radhustomt
24. Paginera
25. Konsert
26. 82589
27. Piloter

Vinnare

1:a pris. Värdecheck på 3000 kr hos Rolfs Flyg & Buss:
Sonja Stenlund, Bastuträsk

2:a pris. 10 Sverigelotter:
P O Rundkvist, Saltsjöbaden

3:e pris. 5 Sverigelotter:
Richard Andersson, Nässjö

4-25:e Pris 4 Sverigelotter:
Agne Nordin, Hägersten
I Skogsberg, Stockholm
Mona Ljung, Lomma
Kjell-Åke Paulsson, Hasslarp
Gertrud & Bo Simonsson, Sjöbo
Lars Wideklint, Hovmantorp
M-L Gunnarsson, Växjö
O Palmér, Vänersborg
Ylva Melander, Nol
Bo Hermansson, Romelanda
Eva Andersson, Borås
Sten Lundin, Svensljunga
Birgit Beming, Eskilstuna
Azta Wallin, Sunne
Gullbritt Hammarbäck, Leksand
Anna Yngbäck, Mockfjärd
Marja Seppinen, Österbybruk
Bengt Svensson, Sveg
Björn Norberg, Njurunda
Elisabeth Dahlkvist, Kramfors
Anne Nordlund, Norrfjärden
Lars-Eric Lindbergh, Umeå

Ljuva minnen nr 6/2020

Lösningar

1. Konsumentjournalistik
2. Morrhår
3. Värmande
4. Fågeltorn
5. Skiva
6 Skjortkragar
7. Publikhav
8. Ympskott
9. Emalj
10. Taktik
11. Rutigt
12. Serverat
13. Pilsner
14. Mosippan
15. Utsmyckning
16. Baksidor
17. Komedier
18. Ugnslucka
19. Kaksmulor
20. Styrka
21. Talmansrunda
22. Kräftstjärtar
23. Barrträd
24. Marknadskrafter
25. Sändningar
26. 99987
27. Perioder

Vinnare

1:a pris. Värdecheck på 5000 kr hos Rolfs Flyg & Buss:
Ann-Margreth Lundin, Skurup.

2:a pris. 10 Sverigelotter:
Ove Mattsson, Alingsås.

3:e pris. 5 Sverigelotter:
Sten Fredlund, Kallinge.

4-25:e pris. 4 Sverigelotter:
Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik, Åland
Sol-Britt Samuelsson, Norsborg
Ingrid Bjurheim, Skärholmen
Hans Olov Embäck, Åkersberga
Dan Ersson, Malmö
Gunnel Wilhelmsson, Eslöv
Kjell-Arne Rundbladh, Värnamo
Paul Hättelin, Svängsta
Ann-Marie Isaksson, Göteborg
Birgitta Hermansson, Trollhättan
Lars-Åke Alterby, Ulricehamn
Inger Magnusson, Jönköping
Göran Wiklander, Västra Ämtervik
Paul Sjöström, Strängnäs
Lars-Erik Karlsson, Uppsala
Irene&Göran Keijser, Vedevåg
Monica Olander, Lima
Iris Lindvall, Härnösand
Monica Nilsson, Norråker
Kaj Svensson, Hoting
Birgitta Brännström, Skellefteå
A-C Lindberg, Jörn