Vinnare & lösningar

Här hittar du vinnare och de rätta tävlingsorden från de två senaste numren av Ljuva minnen.

Vinnare i nummer 1/2017

1:A PRIS Värdecheck på 5000 kr hos Rolfs Flyg & Buss:
Agneta Eliasson, Tallåsen

2:A PRIS 10 Trisslotter:
Monica Martinsson, Fredriksberg

3:E PRIS 5 Trisslotter:
Ulla-Kajsa Nylander, Luleå

4–25:E PRIS 3 Trisslotter:
Gunnel Robertsson, Helsingborg

Susanne Lindberg, Umeå

Karin Jonsson, Umeå

Siv Persson, Sveg

Eric Lindblom, Vallsta

Brita Ahl, Trelleborg

Birgit Johansson, Säve

Monica Andersson, Hjo

Lizzie Svensson, Grötö

Annika Kusoffsky, Trångsund

Carin Lindgren-Vallejo, Göteborg

Anders Hallström, Göteborg

Marie Glimblad-Ståhl, Hisings Backa

Berit & Nils-Olof Häggblom, Skövde

Inger Uman, Jönköping

Ulf Ulander, Kimstad

Birgitta Stigsdotter, Karlstad

Maivor Strand, Nyköping

Irene & Göran Keijser, Vedevåg

Mats Eriksson, Västerås

Kurt Pettersson, Heby

Inga Lill Blennar, Åhus

Rätta tävlingsorden i nummer 1/2017

1 Teckna

2 Meter

3 Dress

4 Väldigt

5 Nerkavlad

6 Kopiös

7 Sprött

8 Överslag

9 Vatten

10 Reklam

11 Musiker

12 Protest

13 Komiker

14 Drake

15 Parlament

16 Teater

17 Agerade (Anerade)

18 Pjatt

19 Bakslag

20 Liten

21 Barnslig

22 Kompisar

23 Sadelmakare

24 Domare

25 Vinka

26 Bossen

27 Brudar

Vinnare i nummer 9/2016

1:A PRIS Värdecheck på 5000 kr hos Rolfs Flyg & Buss 

Karin Eriksson, Ronneby

2:A PRIS Värdecheck på 3000 kr hos Rolfs Flyg & Buss 

Stig Johansson, Korsberga

3:E PRIS Värdecheck på1000 kr hos Rolfs Flyg & Buss 

Britt-Marie Ekstedt, Ransäter

4–25:E PRIS Trisslotter:

Gunnel Robertsson, Helsingborg

Tord Anjegård, Årsta

Anita Björk, Stockholm

Lennart Bergström, Sundbyberg

Ingrid Kestrup, Vellinge

Karin Månsson, Sölvesborg

Henny Hansson, Kallinge

Gun Gustavsson, Värnamo

Ann-Britt Norling, Alingsås

Siv Ohlsson, Angered

Annika Ebenholm, Trollhättan

Barbro Berg, Huskvarna

Ruth Berggren, Oskarshamn

Eilert Gezelius, Boden

Susanne Lindberg, Umeå

Gunilla Meidra Wahlberg, Örnsköldsvik

Hans Lundgren, Njurunda

Pia Klang, Bålsta

Emil Karlsson, Fagersta

Lennart Andersson, Alunda

Eivor Westlund, Skoghall

Marina Ettling, Vikbolandet

 

Rätta tävlingsorden i nummer 9/2016

1     Stjälk

2     Leasa

3     Nagg

4     Pastorat

5     Åskade

6     Syrlig

7     Gratis

8     Rasande

9     Skalade

10   Strand

11   Babblade

12   Paraply

13   Smaksak

14   Slott

15   Pensel

16   Garage

17   Tevekanna

18   Veckan

19   Ombytt

20   Topas

21   Rövare

22   Gengas

23   Klaviatur

24   Atletisk

25   Svara

26   Pakter

27   Leopard